بازگشت ۶۳.۴ میلیارد یورو به اقتصاد کشور/ ایفای کامل تعهدات ارزی بیش از سه هزار و هشتصد صادرکننده

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با ارائه گزارشی، وضعیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان را مطلوب و رو به رشد توصیف کرد و گفت: میزان ۶۳.۴ میلیارد یورو، معادل ۸٠ درصد تعهدات ارزی سر رسید شده به چرخه اقتصادی کشور بازگشته و بیش از ۳۸۰۰ صادرکننده، تعهدات ارزی خود را یه صورت کامل ایفا کرده اند.

 

 

 

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با ارائه گزارشی، وضعیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان را مطلوب و رو به رشد توصیف کرد و گفت: میزان ۶۳/۴ میلیارد یورو، معادل ۸٠ درصد تعهدات ارزی سر رسید شده به چرخه اقتصادی کشور بازگشته و بیش از ۳۸۰۰ صادرکننده، تعهدات ارزی خود را یه صورت کامل ایفا کرده اند.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان‌پاک گشایش‌های انجام شده در طول ماه‌های اخیر از جمله مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تفوق سیاست تجاری بر سیاست ارزی و همکاری صادرکنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات را در این موضوع، با اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: از مجموع ۲۸۸۱۵ صادرکننده از ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ تاکنون و با انجام تعدیلات سال‌های۹۷ تا ۱۴٠٠، به میزان ۹۱ میلیارد یورو تعهد صادراتی ایجاد شده است که با احتساب مهلت ۴ماهه جهت ایفای تعهدات ارزی صادراتی، در مجموع ۷۹/۴میلیارد یورو تعهد سر رسید شده، محاسبه شده است.
وی افزود: این میزان ۸۷ درصد کل تعهدات صادراتی را تشکیل داده و از این مقدار،  ۶۳.۴ میلیارد یورو، معادل ۸٠ درصد تعهدات ارزی سر رسید شده به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.  
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: حدود ۲۳ میلیارد یورو از ارزهای صادراتی بازگردانده شده مربوط به استفاده از رویه واردات در مقابل صادرات خود و یا واگذاری کوتاژهای صادراتی به غیر بوده است که این رقم، ۳٠درصد ایفای تعهدات ارزی را به خود اختصاص داده است.   
پیمان پاک گفت: با توجه به لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی، فولادی و فراورده‌های نفتی از طریق سامانه نیما، به نظر می‌رسد صادرکنندگان کوچک و متوسط اقبال بیشتری به سایر رویه‌های ایفای تعهدات ارزی از جمله واردات در مقابل صادرات خود یا واگذاری پروانه‌های صادراتی به غیر نشان داده‌اند که این دو روش تاثیر بسزایی در تامین ارز مورد نیاز تولید و اشتغال دارند.  
رئیس کمیته اقدام ارزی در ادامه گفت: تعداد  ۱۹۹۹ صادرکننده بین یک تا ۶٠ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند، این در حالی است که تعداد ۳۱۸۹صادرکننده بین ۶۱ تا ۹۰ درصد و همچنین ۳۸۹۱صادرکننده نیز ۱٠٠درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند.
 وی اضافه کرد: مبلغ ۴٠/۵میلیارد یورو بازگشت ارز توسط صادرکنندگانی انجام شده است که ۱٠٠درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند و بر اساس محاسبات انجام شده این گروه با وجودی که فقط  حدود ۱۴ درصد صادرکنندگان را از نظر تعداد به خود اختصاص داده‌اند حدود ۶۴ درصد تعهدات ایفا شده را انجام داده‌اند.   
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان ضمن تقدیر از این دسته از صادرکنندگان، اعلام کرد آیین‌نامه تشویقی آنان در حال تدوین بوده و در آینده نزدیک ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

 

IMG-20211013-WA0044.jpg

 

 

منبع : روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران

 

مهلت ثبت‌نام انتخاب صادرکنندگان نمونه ۱۴۰۰ تمدید شد.

آخرین مهلت ثبت‌نام انتخاب صادر کنندگان نمونه ۱۴۰۰ تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۳۰برای آخرین نوبت تمدید شد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در اطلاعیه مربوط به این رویداد آمده است:
به اطلاع صادرکنندگان محترم متقاضی شرکت در رویداد انتخاب صادرکننده نمونه ملی سال ۱۴۰۰ می رساند، با توجه به تصمیمات جلسه مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه، مهلت ثبت‌نام و ویرایش اطلاعات ثبت‌نام شدگان از تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۳۰  برای آخرین نوبت تمدید شد.


از علاقمندان درخواست می‌شود ضمن ثبت نام در سامانهhttps://tpo.ir/exp1400  نسبت به تهیه اسناد و مدارک مرتبط اقدام کنند.
با توجه به اینکه پس از پایان مهلت اعلامی، امکان ویرایش اطلاعات شرکت‌ها و تغییر و جابجایی در گروه‌های کالایی ثبت‌نام شده امکان‌پذیر نبوده و شرکت‌هایی که در غیر از گروه کالایی صحیح (مصوب و اعلامی کار گروه) ثبت‌نام کرده باشند، از فرآیند بررسی حذف خواهند شد، لذا ضروری است کلیه متقاضیان نسبت به بازنگری و اعمال اصلاحات احتمالی در فرم‌های ثبت‌نام و گروه‌های کالایی مرتبط خود اقدام کرده و از صحت اطلاعات اظهار شده خود اطمینان حاصل کنند.


ضمنا مرحله تحویل اسناد و مدارک به دبیرخانه صادرکنندگان نمونه ملی، بلافاصله پس از پایان مهلت، بر اساس زمان‌بندی تنظیمی دبیرخانه که به متقاضیان اطلاع‌رسانی می‌شود، آغاز خواهد شد.

 

روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران

مجمع عمومی اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در ساعت 10 صبح روز شنبه پنجم تیر ماه 1400 و با حضور نماینده معاونت تشکلهای اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.

در ابتدای جلسه و پس از اعلام رسمیت جلسه توسط نماینده اتاق ایران جناب آقای محمد حسن شمس فرد به عنوان رئیس مجمع و آقایان محمد یارمحمدی و احمدرضا فرشچیان به عنوان ناظرین و آقای مجید بازیان به عنوان منشی جلسه انتخاب شدند و در ادامه آقای محمد حسن شمس فرد ضمن عرض خوش آمد گویی و تشکر از حضور اعضای محترم اتحادیه جلسه وارد دستور گردید.

در این جلسه گزارش هیات مدیره اتحادیه و صورت های مالی اتحادیه توسط آقای هاشمی دبیر اتحادیه ارائه گردید و آقای علیرضا شمس فرد به عنوان بازرس اصلی اتحادیه و آقای عبدالکریم امین زاده نیز به عنوان بازرس علی البدل اتحادیه انتخاب شدند و روزنامه اطلاعات نیز به عنوان روزنامه کثیرالانتشار اتحادیه انتخاب گردید.

در پایان جلسه روسای کمیته های تخصصی اتحادیه(پسته ، کشمش ، خرما ، انجیر و بادام) گزارشی از آخرین وضعیت محصول را بیان نمودند.

جلسه در ساعت 12 ظهر با ذکر صلوات پایان یافت.

photo 2021 06 29 09 02 06photo 2021 06 29 09 02 01

photo 2021 06 29 09 02 00

photo 2021 06 29 09 01 58

photo 2021 06 29 09 01 57

آغاز ثبت‌نام انتخاب صادرکننده نمونه سال 1400

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات و دبیر ستاد انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی کشور از آغاز فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی 1400 از طریق پورتال سازمان توسعه تجارت ایران از یکم تا 15 تیرماه سال جاری خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان‌ توسعه‌ تجارت ایران، فرهاد نوری اظهار داشت: سامانه ثبت‌نام متقاضیان در  پورتال رسمی سازمان توسعه تجارت ایران به نشانی tpo.ir/exp1400 فعال شده و صادرکنندگان کشور می‌توانند در مهلت دوهفته‌ای تعیین شده (یکم تا پانزدهم تیرماه1400) نسبت به ثبت نام در این رویداد ملی اقدام کنند.

وی افزود: مهمترین شاخص‌های انتخاب در هر گروه، آمار صادرات و رشد آن، تنوع بازارهای هدف صادراتی، برند و کیفیت کالای صادراتی، سطح فناوری و ارزش افزوده محصولات صادراتی و مهارت‌های فنی و تخصصی بنگاه‌های صادراتی در حوزه بازاریابی و صادرات است.

دبیر ستاد انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی کشور اضافه کرد: در سال جاری بیش از هفتاد گروه کالایی و خدماتی در زیر مجموعه‌های کشاورزی و صنایع غذایی، محصولات صنعتی، معدنی، خدمات فنی و مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و ..... به رقابت پرداخته که در نهایت با توجه به تعداد متقاضیان و عملکرد صادراتی سال 1399 در گروه‌ها، حداکثر 50 صادرکننده نمونه ملی انتخاب می‌شوند.