امسال تولید پسته خوب است

امسال تولید پسته خوب است

 

Pistachio32.jpg 

 

 تاریخ صادرات خشکبار ایران گرچه به سالیان بسیار دور می‌رسد اما اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران پس از سال ها فعالیت مستقل و پراکنده از سال 1348 به شکل رسمی وابسته به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران شد و فعالیت خود را به طور گسترده دنبال کرد. صادرات خشکبار نقش بسیار مهمی در صادرات غیر نفتی ایران به عهده دارد. بر اساس آمار گمرک طی 10 ماهه نخست سال گذشته صادرات 59 درصد از نظر وزنی و 57 درصد از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال 96 کم تر شده است بنا به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با توجه به بارندگی های اخیر باغ های پسته از وضعیت خوبی برخوردار است و پیش بینی می شود تولید پسته نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

محمد حسن شمس فرد، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در خصوص وضعیت صادرات خشکبار ایران گفت: در فروردین سال جاری 29 میلیون و 147 هزار و 676 کیلوگرم محصولات خشکبار ایران به ارزش 44 میلیون و 241 هزار و 800 دلار به کشورهای مختلف صادر شده که از نظر وزنی 20 درصد و از نظر ارزشی 40 درصد نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

وی افزود: طی 10 ماهه سال 97 حدود 44 هزار و 370 تن پسته و مغز پسته، 83 هزار و 553 تن کشمش و 249 هزار و 366 تن خرما صادر شده است. درآمد ارزی کشور هم طی این مدت 413 میلیون دلار برای پسته و مغز پسته بوده که نسبت به سال 96 حدود 108 هزار و 800 تن صادرات انجام شده و 971 میلیون دلار درآمد ارزی آن بوده است.

فعالیت 270 نفر در زمینه صادارت خشکبار

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران بیان کرد: حدود 270 نفر به شکل رسمی در صادرات خشکبار فعال هستند و هر سال کارت خود را تمدید می کنند.

آمریکا رقیب صادراتی پسته ایرانی

وی اظهار کرد: محصولات خرما تا یک ماه دیگر، کشمش تا آخر شهریور و پسته تا نیمه اول مهر برای صادرات جمع آوری می شود. خوشبختانه بعد از دو سال خشکسالی امسال شاهد بارندگی های خوبی در کشور بودیم پیش بینی می شود پسته در سال جاری از وضعیت خوبی برخوردار باشد با افزایش تولیدات شاهد کاهش قیمت آن خواهیم بود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران تصریح کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت پسته در سال گذشته کم بودن محصول بوده است به طوری که باغدار اگر هر سال 100 تن برداشت می کرد در سال گذشته 25 تن محصول داشته است.

شمس فرد افزود: نرخ محصولات خشکبار بستگی به قیمت ارز دارد، باغداران زودتر از ما نرخ ارز را متوجه می شوند اگر بالا برود قیمت محصولات خود را متناسب با آن افزایش می دهند.

خبرنگار : مرضیه امیری

منبع : روزنامه عصر اقتصاد

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت